Oscars 2017

Am băgat ieri la ghiozdan ceva clătite cu halva şi-am pus cornul după-masă, trezindu-mă la ţanc să văd cum încearcă Steaua să piardă la Mediaş. Ceea ce n-a reuşit, că n-a prea vrut Niţă.

Mă gândesc la meciul din ajun de pe Arenă şi-mi zic: ce haios era să bată Craiova pe Dinamo sau măcar să scoată un egal…

Apoi: băi, somn n-am, hai că rezist noaptea, ca hoţii, ca să văd în direct la TV ceremonia de la Dolby Theatre din Los Angeles, în ciuda faptului că la noi e transmisă de DigiSRI.

Aiurea! Am adormit iar ca meseriaşu’ la un serial de limbă germană care-o adormise în prealabil şi pe Blonzime.

În zori prind pe net fix momentul în care mi se confirma pronosticul: premiul pentru cel mai bun film se duce-n La La Land – da, da, pentru câteva minute chiar aşa a fost!

BEST MOTION PICTURE OF THE YEAR

  • Arrival
  • Fences
  • Hacksaw Ridge
  • Hell Or High Water
  • Hidden Figures
  • Lion
  • La La Land
  • Manchester By The Sea
  • Moonlight

PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A LEADING ROLE

  • Isabelle Huppert, Elle
  • Ruth Negga, Loving
  • Natalie Portman, Jackie
  • Emma Stone, La La Land
  • Meryl Streep, Florence Foster Jenkins

PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A LEADING ROLE

  • Casey Affleck, Manchester By The Sea
  • Denzel Washington, Fences
  • Ryan Gosling, La La Land
  • Andrew Garfield, Hacksaw Ridge
  • Viggo Mortensen, Captain Fantastic

BEST DIRECTOR

  • Damien Chazelle, La La Land
  • Barry Jenkins, Moonlight
  • Kenneth Lonergan, Manchester By The Sea
  • Denis Villeneuve, Arrival
  • Mel Gibson, Hacksaw Ridge

ADAPTED SCREENPLAY

  • Arrival, Eric Heisserer
  • Fences, August Wilson
  • Hidden Figures, Allison Schroeder and Theodore Melfi
  • Lion, Luke Davies
  • Moonlight, Screenplay by Barry Jenkins; Story by Tarell Alvin McCraney

ORIGINAL SCREENPLAY

  • Hell Or High Water, Taylor Sheridan
  • La La Land, Damien Chazelle
  • The Lobster, Yorgos Lanthimos, Efthimis Filippou
  • Manchester By The Sea, Kenneth Lonergan
  • 20th Century Women, Mike Mills

ACHIEVEMENT IN MUSIC WRITTEN FOR MOTION PICTURES (ORIGINAL SONG)

  • ‘Audition (The Fools Who Dream)’ from La La Land – Music by Justin Hurwitz; Lyric by Benj Pasek and Justin Paul
  • ‘Can’t Stop The Feeling’ from Trolls – Music and Lyric by Justin Timberlake, Max Martin and Karl Johan Schuster
  • ‘City Of Stars’ from La La Land – Music by Justin Hurwitz; Lyric by Benj Pasek and Justin Paul
  • ‘The Empty Chair’ from Jim: The James Foley Story – Music and Lyric by J. Ralph and Sting
  • ‘How Far I’ll Go’ from Moana – Music and Lyric by Lin-Manuel Miranda

ACHIEVEMENT IN MUSIC WRITTEN FOR MOTION PICTURES (ORIGINAL SCORE)

  • Jackie, Mica Levi
  • La La Land, Justin Hurwitz
  • Lion, Dustin O’Halloran and Hauschka
  • Moonlight, Nicholas Britell
  • Passengers, Thomas Newman

ACHIEVEMENT IN CINEMATOGRAPHY

  • Arrival, Bradford Young
  • La La Land, Linus Sandgren
  • Lion, Greig Fraser
  • Moonlight, James Laxton
  • Silence, Rodrigo Prieto

BEST LIVE-ACTION SHORT FILM

  • Ennemis Intérieurs 
  • La Femme Et Le TGV 
  • Silent Nights 
  • Sing 
  • Timecode 

BEST DOCUMENTARY SHORT SUBJECT

  • Extremis 
  • 4.1 Miles 
  • Joe’s Violin 
  • Watani: My Homeland 
  • The White Helmets 

ACHIEVEMENT IN FILM EDITING

  • Arrival, Joe Walker
  • Hacksaw Ridge, John Gilbert
  • Hell Or High Water, Jake Roberts
  • La La Land, Tom Cross
  • Moonlight, Nat Sanders and Joi McMillon

ACHIEVEMENT IN VISUAL EFFECTS

  • Deepwater Horizon, Craig Hammack, Jason Snell, Jason Billington and Burt Dalton
  • Doctor Strange, Stephane Ceretti, Richard Bluff, Vincent Cirelli and Paul Corbould
  • The Jungle Book, Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones and Dan Lemmon
  • Kubo And The Two Strings, Steve Emerson, Oliver Jones, Brian McLean and Brad Schiff
  • Rogue One: A Star Wars Story, John Knoll, Mohen Leo, Hal Hickel and Neil Corbould

ACHIEVEMENT IN PRODUCTION DESIGN

  • Arrival, Patrice Vermette; Set Decoration: Paul Hotte
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them, Stuart Craig; Set Decoration: Anna Pinnock
  • Hail, Caesar!, Jess Gonchor; Set Decoration: Nancy Haigh
  • La La Land, David Wasco; Set Decoration: Sandy Reynolds-Wasco
  • Passengers, Guy Hendrix Dyas; Set Decoration: Gene Serdena

BEST ANIMATED FEATURE FILM OF THE YEAR

  • Kubo And The Two Strings 
  • Moana 
  • My Life As A Zucchini 
  • The Red Turtle Michael
  • Zootopia 

BEST ANIMATED SHORT FILM

  • Blind Vaysha 
  • Borrowed Time 
  • Pear Cider And Cigarettes 
  • Pearl 
  • Piper 

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM OF THE YEAR

  • Land Of Mine, Denmark
  • A Man Called Ove, Sweden
  • The Salesman, Iran
  • Tanna, Australia
  • Toni Erdmann, Germany

PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

  • Viola Davis, Fences
  • Michelle Williams, Manchester By The Sea
  • Naomie Harris, Moonlight
  • Nicole Kidman, Lion
  • Octavia Spencer, Hidden Figures

ACHIEVEMENT IN SOUND MIXING

  • Arrival, Bernard Gariépy Strobl and Claude La Haye
  • Hacksaw Ridge, Kevin O’Connell, Andy Wright, Robert Mackenzie and Peter Grace
  • La La Land, Andy Nelson, Ai-Ling Lee and Steve A. Morrow
  • Rogue One: A Star Wars Story, David Parker, Christopher Scarabosio and Stuart Wilson
  • 13 Hours: The Secret Soldiers Of Benghazi, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush and Mac Ruth

ACHIEVEMENT IN SOUND EDITING

  • Arrival, Sylvain Bellemare
  • Deepwater Horizon, Wylie Stateman and Renée Tondelli
  • Hacksaw Ridge, Robert Mackenzie and Andy Wright
  • La La Land, Ai-Ling Lee and Mildred Iatrou Morgan
  • Sully, Alan Robert Murray and Bub Asman

BEST DOCUMENTARY FEATURE

  • Fire At Sea
  • I Am Not Your Negro
  • Life, Animated
  • O.J.: Made In America
  • 13th

ACHIEVEMENT IN COSTUME DESIGN

  • Allied, Joanna Johnston
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them, Colleen Atwood
  • Florence Foster Jenkins, Consolata Boyle
  • Jackie, Madeline Fontaine
  • La La Land, Mary Zophres

ACHIEVEMENT IN MAKEUP AND HAIRSTYLING

  • A Man Called Ove, Eva von Bahr and Love Larson
  • Star Trek Beyond, Joel Harlow and Richard Alonzo
  • Suicide Squad, Alessandro Bertolazzi, Giorgio Gregorini and Christopher Nelson

PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

  • Mahershala Ali, Moonlight

  • Jeff Bridges, Hell Or High Water

  • Dev Patel, Lion

  • Lucas Hedges, Manchester By The Sea

  • Michael Shannon, Nocturnal Animals

Concret, până s-a-ntâmplat ghiduşia cu erata – altfel, absolut bestială, vorba prietenului Toshiro.

Bine, marele câştigător tot filmul lui Chazelle rămâne, după cum se poate observa în lista de mai sus, preluată de la Screen Daily.

La animaţie-lung am preconizat de multişor că fi-va Zootopia, la fel în cazul filmului străin, mai ales după duda iranianului cu Trump şi ţările musulmane.

Dacă vreţi să mai discutăm pe marginea subiectului Oscar, sunteţi bineveniţi la secţiunea de comentarii, ca de obicei!

Hai săptămână excelentă s-avem toţi!

 

Advertisements

Leave a comment

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s